Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Rok 2003

Zápis, ktorý je ručne perom zapísaný v obecnej kronike.

Nový rok 2003 sa začal tradičným ohňostrojom. V kostole nechýbal chrámový zbor a dychová hudba, ktorá prešla aj celou obcou po jednotlivých uliciach.

Turnaj ulíc vo futbale sa uskutočnil za mrazivého počasia 5. a 6.januára. Je to tradičný zimný futbalový turnaj v našej obci.

Krádež v obchode Jednoty bola zaznamenaná 25.januára. Vzniknutá škoda bola za 60 tisíc korún. Pretože sa krádeže opakovali aj v predchádzajúcich rokoch, v predajni bolo namontované bezpečnostné poplachové zariadenie. V priebehu roka iné krádeže v obchode neboli.

Zlatá svadba je po 50 rokoch manželstva. V polovici februára si ju pripomenul bývalý dlhoročný predseda MNV Karol Ondrejka s manželkou Máriou.

Výročná schôdza Jednoty ako najväčšej organizácie v obci sa uskutočnila 11.apríla. Sála bola preplnená občanmi - členmi Jednoty. Mimoriadne ocenenie dostali dvaja členovia, ktorí sú členmi Jednoty 50 rokov. Bola to Alžbeta Weisová, bývalá dlhoročná vedúca predajne zmiešaného tovaru v Machulinciach. Na schôdzi bola prítomná aj s manželom Michalom Weisom,ktorý v našej obci pôsobil ako riaditeľ školy. V tomto roku oslávil 80.narodeniny. Manželia Weisoví bývajú v Zlatých Moravciach. Ďalším oceneným bol Koloman Zemanovič, ktorý sa pre chorobu na schôdzi nezúčastnil. Ocenenie prebrala jeho manželka Viola Zemanovičová. Aktívny predseda Jednoty v Machulinciach Jozef Červený sa stal členom Predstavenstva Jednoty v Nitre. Na schôdzi v kultúrnom programe vystúpila miestna dychová hudba, s ktorou spieval Ján Zemanovič. V kultúrnom programe vystúpili okrem recitátorov Evy Červenej (13) a Romana Ondrejku (12) aj speváčky Lucia Jurczoková (14 rokov) a Natália Lukáčová (12 rokov). Nechýbala ani akrobatická skupina BREAK DANCE s náročným programom

Veľká tragédia postihla Machulince cez Veľkú noc. Na smutne preslávenej "ceste smrti"(Nitra - Nová Baňa), o ktorej sa šíri chýr ako čierna mora, havarovali piati mládenci z Machuliniec na aute Škoda. Tragédia sa odohrala vo Veľkonočnú nedeľu dňa 20.apríla ráno,krátko po štvrtej hodine na Zlatomoraveckej ceste pred Motorestom Zubor. Vodič Škodovky Igor Herda nezvládol zákrutu a po strete so zvodidlami došlo k hoznej tragédii. Traja mladí ľudia mŕtvi a dvaja zranení. Pri autohavárii zahynuli :
Peter Horniak, 25 ročný futbalista Machuliniec, Marián Minár, 25 ročný a ďalší futbalista Juraj Zapalač, 25 ročný. Vodič Igor Herda a ďalší spolujazdec Marián Ondrejka vyviazli z nehody so zraneniami, ktoré si vyžiadali ich hospitalizáciu v nemocnici. Podľa policajnej správy u vodiča nebol zistený alkohol. Príčinou nehody bol mikrospánok. Mládenci sa vracali z tanečnej zábavy v Hronskom Beňadiku. Veľkonočné sviatky boli v Machulinciach veľmi smutné, celá dedina spolucítila s rodinami. Samozrejme, že v nedeľu sa nehral futbal, zápas bol odložený. Pohreb troch zosnulých mládencov bol v stredu 23.apríla za účasti občanov takmer celej obce, ako aj z blízkeho okolia.
V obci sa väčšia tragédia naposledy udiala v roku 1965, kedy pri bánskom nešťastí v Novákoch zahynuli dvaja občania z Machuliniec.

Úmrtie výtvarníka Kolomana Zemanoviča, rodáka z Machuliniec, ktorý 37 rokov učil výtvarnú výchovu na Základnej škole v Topoľčiankach bolo ukončením jeho takmer9- ročného neúspešného liečenia. Zomrel vo veku 69 rokov 1.mája 2003.

Náhle úmrtie postihlo 44-ročného invalidného dôchodcu Mariána Gašparíka. V nedeľu 17.augusta sa popoludní vybral so svojimi dvoma deťmi a s bratom do machulinského lesa na hríby. Náhle ho na temeno hlavy uštipol veľký sršeň, krátko nato v lese zomrel. Staršie dieťa bežalo do dediny volať pomoc, ale už bolo neskoro. Bol chorý aj na epilepsiu a hovorí sa o aj o tejto komplikácii. K sanitke už mŕtveho museli odnášať na rukách takmer kilometer.

Výstava pôvodných výtvarných prác Kolomana Zemanoviča sa uskutočnila v sále Domu kultúry v Machulinciach v dňoch 14. až 21.júna 2003 s názvom Návraty. Jeho výstavené práce boli návratom do 60. a 70.rokov 20.storočia, kedy väčšina týchto prác vznikla. Výstava bola prezentovaná aj na spomienkovom stretnutí žiakov pána Jozefa Vokurku.

Májové sviatky - 1. a 8. máj ako štátne sviatky sú dňami pracovného pokoja. Ani tento rok nechýbal na dedine postavený máj. V predvečer 8.mája, ako Dňa víťazstva v druhej svetovej vojne nad fašizmom, sa občania zišli pri vatre v športovom areáli. Vypočuli si príhovor starostu obce a sledovali kultúrny program, ktorý pripravili žiaci miestnej ZŠ. Pri zapálenej vatre potom mnohí vydržali až do neskorého večera.

Májový beh sa uskutočnil v sobotu 3.mája za účasti športovcov a žiakov z Machuliniec ako aj z iných športových oddielov. Beh sa organizuje na futbalovom ihrisku a trať vedie cez ulice obce.

70 rokov života oslávil 22. apríla dirigent chrámového zboru Ján Zemanovič. V kostole mu zablahoželal pán farár Marek Kosorín a zbor mu zaspieval. Jubilant je absolventom Konzervatória v Bratislave a naposledy spieval v zbore Slovenskej filharmónie.

Počasie je vrtošivé. Najchladnejším bol 12.január, kedy bolo ráno -19 stupňov C.5.apríla hrmelo, snežilo, padali ľadové krúpy.
6.mája bolo ráno už 19 stupňov C, cez deň vystúpila teplota až na 31 stupňov.
Silné búrky s krupobitím boli v dňoch 27. a 28.mája, kedy denné teploty boli tiež nad 30 stupňov. Extrémne teploty okolo 33 na slnku až 37 stupňov boli aj v polovici júna a pokračovali aj v júli a v auguste. Celú jar bol nedostatok vlahy, čo ovplyvnilo aj úrodu. V jeseni boli prvé mrazy až mínus 6 stupňov už 21. októbra. V novembri sa oteplilo a počasie bolo lepšie.

Referendum o vstupe Slovenska do Europskej únie sa uskutočnilo 16. a 17.mája. V našej obci bolo 778 oprávnených občanov zapísaných do zoznamu na hlasovanie. Volieb sa zúčastnilo 408 občanov, čo predstavuje 52,4 %. Referendm bolo platné pri nadpolovičnej účasti hlasujúcich. Celkove na Slovensku bola účasť 52,15, čo znamená, že referendum bolo platné. Na referendum v našej obci dohliadala okrsková komisia v zložení: predseda Ján Ondriaš ml., členovia Štefan Lipčey, Karol Holečka, Alojz Horniak a Ján Gálik. Navrhli ich politické strany. Propagácia referenda bola v televízii, v rozhlase a v tlači. V našej obci sa iná propagácia nerobila.

Naši občania na cestách Afriky a Južnej Ameriky. V Afrike na rovníku v Keni boli manželia Karol a Mária Gašparíkoví. Počas 13-dňovej dovolenky s cestovnou kanceláriou sa kúpali v mori a navštívili Safari park. Južnú Ameriku precestoval Ing. Rastislav Valach. Počas 30 dní navštívil Peru, Chile, Bolíviu, Paraguaj, Argentínu a Brazíliu. V Rio de Janiero bol aj na slávnom futbalovom štadióne Maracana, kde sledoval zápas miestnych klubov najvyššej súťaže Vasco de Gama - Flamengo. V tomto meste sledoval aj známy karneval.
Koncom mája t.r. bolo v anglickom meste Manchester finále Europského pohára vo futbale Juventus Turín a AC Miláno (vyhral Juventus, po predĺžení na jedenástky). Na tomto vynikajúcom futbalovom zápase boli aj dvaja občania Machuliniec: Viliam Ondrejka, majiteľ firmy ViOn a Karol Škula, prezident futbalového klubu FC Vion.

Čistička odpadových vôd bola v tomto roku v auguste odovzdaná do skúšobnej prevádzky. Na technologickej časti ČOV zostáva ešte dlh vo výške 2,200.000 Sk.Jej výstavba sa dátuje do roku 1996, kedy sa pripravovala projektová dokumentácia. Potom každý rok sa niečo urobilo.V tomto roku už niektoré rodinné domy boli napojené na kanalizáciu. Na ČOV a výstavbe kanalizácie boli v tomto roku finančné náklady 5,578.000 Sk. Celkove sa ukončila 1. etapa výstavby, v ktorej sa preinvestovalo 20 miliónov, prevažne štátne dotácie. V prvej etape sa urobilo 787 bm kanalizácie. Technologickú časť ČOV dodala firma Ecofluit Bratislava. Ostatné práce robila stavebná firma ViOn. Začalo sa už aj s 2.etapou výstavby, v rámci ktorej sa vybudovalo 1250 bm kanalizácie na Obyckej ulici až po katastrálne územie Obýc. Zvlášť obtiažne boli práce pod štátnou cestou 3.triedy, pod ktorou sa prechádzalo dvakrát (25 bm a 10 bm).V dolnej časti obce zostáva urobiť kanalizáciu na Topoľčianskej ulici.
Obecný úrad zakúpil autocisternu na vývoz fekálií zo žúmp v obci, kde ešte nie je kanalizácia a ich odvoz zabezpečuje do čističky odpadových vôd.

Verejnoprospešné práce v obci pokračovali aj v tomto roku. Vykonávajú ich prevažne nezamestnaní občania, ktorých platí Okresný úrad práce v Zlatých Moravciach. Pracujú v obci podľa potreby a zadelenia starostom obce.
Slovenské telekomunikácie odstránili staré nefunkčné telefónne stĺpy v celej obci.
V júni pomohol Obecný úrad pracovnými silami pri vybudovaní dláždeného chodníka k budove základnej školy.

Rozpočet obce v tomto roku bol mínusový o 42 tisíc.
Príjem (bežné a kapitálové príjmy z dotácií) spolu 11,828.000 Sk
Výdaj bežný aj kapitálový spolu 11,870.000 Sk včítane kanalizácie.

Nezamestnanosť v našom okrese bola v tomto roku 22,7%. Na Slovensku bola počas roka nezamestnanosť 17,1%. V Čechách to bolo 7,6%, v Maďarsku 5,8%, v Poľsku 19,1% nezamestnanosť. K 31.decembru bolo v našej obci evidovaných 157 nezamestnaných občanov,čo je takmer 23%.

Individuálna bytová výstavba pokračovala aj v tomto roku na Zlatnianskej ulici a v iných častiach obce. Stavebníci si pomáhajú pôžičkou zo Štátneho fondu bývania v rozpätí od 700 tisíc po jeden milión. Prestavujú sa aj niektoré staršie domy.

Nová firma v obci má názov KAM-ON. Jej majiteľom je občan Machuliniec Miloš Ondrejka. Spracováva andezitový kameň a sídlo má v priestoroch bývalého poľnohospodárskeho družstva.

Úpravu Mlynského potoka urobilo v tomo roku Povodie Váhu. Po 20 rokoch znova tečie voda v tomto potoku až na Domušovo, kde je kanalizačnými rúrami presmerovaná do Žitavy.

Výkup pozemkov na bývalých Dolných lúkach - Šarinách sa tiež začal v tomto roku. Od bývalých majiteľov ich vykupuje občan zo Žitavian, ktorý tu v budúcnosti chce postaviť výrobnú halu na drevoštiepku.

Klub dôchodcov bol zriadený v budove hasičskej zbrojnice. Zásluhu na jeho zriadení má Obecný úrad ako aj výbor Jednoty dôchodcov ( Demeter Ondrejka, predseda a členovia Ing.Štefan Červený,Michal Ivanič, Mária Segíňová, Anna Gáliková, Anna Ondrejková, Kornel Čulík a Jozef Červený). Pri otvorení klubu 11.júna boli prítomní aj zástupcovia dôchodcov zo susedných Obýc a Jedľových Kostolian.

Pamätná tabuľa Jozefovi Vokurkovi, riaditeľovi školy v rokoch 1922 - 1951 bola odhalená na budove školy v sobotu 14.júna.Žulovú tabuľu s textom finančne uhradil Obecný úrad. Stretnutie bývalých žiakov Jozefa Vokurku sa začalo koncelebrovanou omšou. Hlavným celebrantom bol Emil Scheimer, kanonik z Topoľčianok, koncelebroval náš pán farár Marek Kosorín, ktorý v homílii vyzdvihol záslužnú vzdelávaciu a výchovnú prácu pána Jozefa Vokurku. Lekciu čítali a obetné dary odovzdávali jeho bývalí žiaci. Ženy boli oblečené v krojoch.

Spomienkové stretnutie pokračovalo v sále kultúrneho domu, kde o živote a pôsobení Jozefa Vokurku hovoril pisateľ tejto kroniky PaedDr. Ondrej Valach. V kultúrnom programe vystúpil miestny chrámový zbor, ktorý dirigoval Ján Zemanovič, hudobne doprevádzala Alena Tencerová a sólo spievala Jozefína Sluková. Podujatie moderoval PhDr. Peter Čulík.Na stretnutí bol prítomný aj 77-ročný syn pána riaditeľa MUDr. Viliam Vokurka.

Čestné občianstvo bolo na tomto stretnutí odovzdané na návrh obecného zastupiteľstva MUDr. Viliamovi Vokurkovi, za vzdelanostné a kultúrne povznesenie obce Machulince rodinou Vokurkovou. Čestné občianstvo odovzdal starosta obce Bohumil Bielik. Prvý čestný občan Machuliniec sa s dojatím vyznal z lásky k našej obci a zaspomínal na roky mladosti. Ako detský lekár v Zlatých Moravciach a v Nitre veľmi ochotne pomáhal Machulinčanom.
Na stretnutí boli prítomní aj rodáci žijúci mimo Machuliniec.

Publikáciu o živote a pôsobení Jozefa Vokurku napísal PaedDr. Ondrej Valach za recenzie PhDr. Petra Čulíka. Grafickú úpravu robil Ing. Rastislav Valach a publikáciu počítačom vytlačil ( vyše 100 kusov) Ing. Ivan Baťo. Všetci uvedení od autora až po tlač pracovali bez nároku na honorár.

Futbal patrí k najpopulárnejším športom. Futbalisti našej obce hrali v súťaži Majstrovstvá okresu Zlaté Moravce. Veľmi dobre sa im darilo, dlho boli na prvom mieste v tabuľke, ale jeden z posledných zápasov prehrali a skončili na druhom mieste. Po reorganizácii súťaže futbalových mužstiev postúpili do vyššej krajskej súťaže. V obci sú tri futbalové mužstvá : žiaci, dorastenci a A mužstvo.

Medzinárodný futbalový zápas bol na našom ihrisku na hody. V priateľskom prípravnom zápase hrali futbalisti hlavného mesta Cypru Nikózia proti FC ViOn. Zvíťazila Nikózia v pomere 5:1. Majiteľom futbalového klubu FC ViOn je občan Machuliniec podnikateľ Viliam Ondrejka. Vlastní tri fubalové plochy a na jednej z nich urobil v tomto roku umelý trávnik ako tretí na Slovensku. Futbalisti Nikózie boli v hoteli ViOn na prípravnom sústredení.

Machulince v krajske súťaži 1.A trieda vo futbale, kam postúpili po reorganizácii futbalových súťaží. V majstrovstvách okresu Zlaté Moravce skončili na druhom mieste. Teraz hrajú tam, kde aj Topoľčianky. V 1. A triede začali výhrou doma nad Hrnčiarovcami, potom sa im už menej darilo. Na jeseň skončili na 11. mieste zo 16 mužstiev.

Prestavba kabín na futbalovom ihrisku sa robila svojpomocne z financíí obce a z dotácie 100 tisíc od Ministerstva školstva SR. Pracovali tu nezamestnaní občania z obce a získali sa štyr nové miestnosti.

Hubárska vášeň vrcholila v polovici augusta. Po dažďoch sa oteplilo a dubáky rástli ako z vody. Vášniví hubári sa otočili aj dva - tri krát. Rekord mal asi Vlado Radobický, ktorý priniesol jeden deň dvakrát po 170 dubákov.

Návšteva pápeža na Slovensku v dňoch 11. až 14.septembra 2003 bola v poradí tretia. Pápež Ján Pavol II. navštívil prvýkrát Slovensko v roku 1990. Bola to krátka návšteva na starom bratislavskom letisku, kde ho privítali tisíce Slovákov, medzi nimi boli a niektorí občania z Machuliniec. Druhýkrát bol na Slovensku v roku 1995, aj vtedy boli v Nitre, prípadne v Šaštíne niektorí občania z našej obce. V tomto roku to bola tretia návšteva pápeža na Slovensku. Zavítal aj do Trnavy, kde boli do katedrály pozvaní kňazi, rehoľníci a rehoľníčky a ďalší občania na stretnutie s pápežom. Pozvánku na stretnutie dostal aj občan z Machuliniec podnikateľ Viliam Ondrejka, ktorý sa tohoto stretnutia aj zúčastnil. Ďalší občania boli na omši, ktorú celebroval pápež v Banskej Bystrici alebo v Bratislave. Do Bratislavy išiel z našej obce plný autobus ľudí a ďalší boli osobnými autami.

Výzdoba kostola ovocím sa robila už tretí rok za sebou. Občania prinesú do kostola najkrajšie plody ovocia, zeleniny a kvetov, ktorými je vyzdobený celý kostol.

Výstava ovocia a zeleniny bola koncom septembra aj v kultúrnom dome. Výstavu zorganizovala miestna ZŠ sv.Dominika Savia.

Prestavba v miestnej ZŠ pokračovala aj v tomto roku. V septembri sa začalo s prestavbou WC pre žiakov. Bolo to potrebné, pretože žiaci chodili na WC do budovy materskej školy. Prestavbou bývalej kúpeľne a jedného WC vzniklo nové sociálne zariadenie priamo v budove ZŠ. Celú prestavbu v hodnote 330 tisíc korún financoval Obecný úrad.
Počet žiakov ZŠ v septembri bol 62. Personálne obsadenie sa nezmenilo.
Počet žiakov v MŠ bol 16.

Nezvestný občan z Machuliniec 49 - ročný Jozef Lukáč sa do konca roku 2003 nenašiel. Nezvestný je od začiatku októbra, kedy odišiel z domu a nikto nevie kam. Neozval sa manželke ani rodine. Príbuzní a známi zorganizovali aj jeho hľadanie v blízkom lese ale neúspešne.

Bitka v miestnom pohostinstve začiatkom decembra skončila takmer tragicky. Jeden občan obce skončil v nemocnici s vážnymi zraneniami. Proti páchateľom zakročili policajti tzv. kukláči a dvaja výtržníci skončili vo väzení. Prípad bude mať dohru pred súdom.

Machulinská dvadsiatka pokračovala v tomto roku už 20. ročníkom. Keď v roku 1984 štartoval prvý ročník, málokto veril, že tento cestný beh zapustí korene a stane sa vyhľadávaným pretekom v rámci Slovenska. Tradične sa uskutočňuje prvú decembrovú sobotu a zapísaný je aj v kalendári Slovenského bežeckého spolku. Trať po asfaltovej ceste z Machuliniec cez Obyce do Jedľových Kostolian a späť je niekedy aj snehom pokrytá. Ani dážď ani sneh neodradí pretekárov. Držiteľom najrýchlejšieho času na tejto trati, 1 hodina 4 minúty a 30 sekúnd, je Pavol Faško z Podbrezovej. V roku 1986 sa pretek rozšíril o dorastencov a dorastenky, ktorí najprv bežali 10 km podobne ako rekreační bežci. Táto trať sa neskoršie zmenila na 6 km. Od roku 1991 sa pred hlavným pretekom konajú bežecké súťaže žiakov v ôsmich kategóriách. Zúčastňjú sa ich žiaci nielen z Machuliniec a okolia, ale z celého Slovenska. V behu na 20 km sú štyri kategórie mužov a dve kategórie žien. V roku 1999 boli v rámci M -20 usporiadané aj Majstrovstvá Slovenska v cestnom behu na 10 km. Machulinská dvadsiatka má aj zahraničnú účasť. Bežali tu pretekári z Čiech, z Rakúska, z Maďarska, z Ruska. Známou postavou preteku je už v tomto roku 75-ročný katolícky knaz z Belgicka Viktor Vandenplas. Tento rok bežal M -20 už deviatykrát.
Celkom sa na 20 ročníkoch zúčastnilo 1275 bežcov a v žiackych kategóriách 1152 detí. Všetkých 20 ročníkov sa zúčastnil Ladislav Urbanovič bytom v Obyciach. 18 ročníkov sa zúčastnil František Šabík z Machuliniec. V kategórii žien sa behu 16 krát zúčastnila Eva Seidlová z Tlmač.
Hlavnými organizátormi sú Obecný úrad v Machulinciach a Miestny klub Slovenského Orla spolu s početným a ochotným organizačným štábom. Najviac práce okolo M - 20 robí starosta obce Bohumil Bielik. Z poslancov OcZ pracujú Ing. Jozef Baťo, Mgr.Mária Ondrejmišková, Jozef Červený a Ľudovít Ondrejka.
Dôležitú úlohu pre hladký priebeh preteku vykonáva Ing. Ivan Baťo, ktorý cez počítač vyhodnocuje celý pretek.
Pravidelne pred pretekom prichádza Mikuláš, ktorý pre radosť detí rozhadzuje cukríky. V kultúrnom programe v tomto roku vystúpila známa slovenská speváčka a televízna moderátorka počasia Jadranka Handlovská. Jej vystúpenie na pódiu uprostred obce malo veľký ohlas.
Tohoročný pretek sa konal za studeného počasia. Nechýbal ani dážď, sneh a vietor. Víťazom hlavnej kategórie behu na 20 km sa stal Róbert Rolko zo Žiliny v čase 1 hodina 6 minút 50 sekúnd. Na 20 km štartovalo 82 bežcov, na 6 km boli 5 dorastenci a 7 rekreačných bežcov. V žiackych kategóriách štartovalo 82 detí.
Pretek je aj finančne náročný. Výdavky sú vyše 50 tisíc. Najväčšiu položku tvoria finančné odmeny pre prvých troch pretekárov v hlavných kategóriách. 20 tisíc korún dáva na pretek Obecný úrad, 20 tisíc Slovenský Orol, 10 tisíc firma ViOn a zvyšok iní sponzori.

Slávnostná omša v našom kostole sa konala v nedeľu 7.decembra. Nadväzovala na Machulinskú dvadsiatku. Spomínaný katolícky kňaz z Belgicka Viktor Vandenplas oslávil slávnostnou omšou svoje 75. narodeniny a 50.výročie vysvätenia za kňaza. Hlavným celebrantom bohoslužby bol pomocný trnavský biskup Mons. Dominik Tóth a koncelebrovali 4 kňazi : okresný dekan Marián Javor, machulinský rodák Peter Valent, náš pán farár Marek Kosorín a jubilant Viktor Vandenplas. V závere nechýbali gratulácie Machulinčanov a predsedu Slovenského Orla Ing. Jozefa Gálika z Bratislavy. Pohostenie bolo v kultúrnom dome.

Vianoce boli za mrazivého počasia ale bez snehu. Na Štedrý večer bolo mínus 10 stupňov C. Polnočná omša bola u nás o 22,30 hod. spestrená naším chrámovým zborom.

Silvester ukončil rok 2003. Pri vyučtovaní v kostole sme sa dozvedeli, že z miliónového dlhu, ktorý vznikol v minulom roku pri prestavbe kostola zostáva ešte splatiť 135 tisíc korún.

V roku 2003:
sanarodilo 11 detí z toho 6 chlapci a 5 dievčat
zomrelo 11 ľudí
zosobášilo sa 5 manželských párov

V tomto roku zomrela 93-ročná Barbora Horniaková.
Najstaršou občiankou v obci je 90 - ročná Mária Cibirová.
Najstarším občanom z mužov je Peter Zemanovič - 90 rokov.

Záznam zapísal : PaedDr. Ondrej Valach