Článok o Machulinskej dvadsiatke v novinách MY

Dátum: 05.12.2022
Článok o Machulinskej dvadsiatke v novinách MY

Článok v nezávislých novinách pre obec, mesto, región - MY

Bežal kňaz, starosta i riaditeľ ViOnu

Machulinská dvadsiatka sa konala prvýkrát od roku 2019.

Obec pri Zlatých Moravciach dnes vítala hostí dvoma lákadlami, ktoré tradične ponúka prvá decembrová sobota. Preteky Machulinská dvadsiatka sú totiž už roky spojené s predvianočnou atmosférou, betlehemom a rozsvietením stromčeka v obci. Ako vždy, oči žiarili hlavne deťom. Na konskom povoze dorazil Mikuláš s anjelom, čertom a rozdávali sladkosti.

Bežcom neprekážalo ani sychravé počasie s jemným mrholením. Organizátorov potešila početná účasť malých aj veľkých. V detských kategóriách súťažilo až 130 záujemcov (!) – školákov i predškolákov. Ceny medailistom odovzdávala novozvolená riaditeľka ZŠ Mária Pániková.

Dospeláci a dorastenci absolvovali buď trať na 20 km (cez Obyce a Jedľové Kostoľany), alebo „rekreačný beh“ na 6 km. Boli takí, ktorí prišli prvý raz (a hneď si pochvaľovali atmosféru), ale aj tradiční účastníci.

Za zmienku stoja aj zaujímaví aktéri. Bežal napríklad kňaz Stanislav Caránek z farnosti Machulince – Žitavany, Martin Ondrejka z ViOnu i nový starosta Žitavian Pavol Chren. Najstarší bežec Jozef Bašovský mal 78 rokov!

Svoj druhý triumf si pri machulinskej zvonici pripísal Šaľan Matúš Kompas. „Tešil som sa na tieto preteky po dvojročnej pauze, čo sa nemohli zorganizovať. Užíval som si ich od začiatku, po obrátke ma pekne začal sťahovať Vlado Kováč, s ktorým sme od 13. kilometra išli bok po boku a zvádzali pekný súboj až do cieľovej rovinky. Klobúk dole pred jeho výkonom, išiel som na dno svojich síl a výsledný čas hovorí za všetko. Nový osobák o vyše minútu na tejto trati. Veľká vďaka organizátorom za dnešný deň,“ netajil spokojnosť Kompas. Traťový rekord, ktorý drží Keňan Kiprono, odolal.

Veronika Páleníková z Topoľčianok triumfovala v susednej dedine tretíkrát, ale prvé dva tituly získala ešte pod priezviskom Zrastáková.

„Dnes som to opäť poňala tréningovo. Ale „zadarmo“ to nebolo, po minulom týždni prevládala aj menšia únava. Veľmi ma však potešilo a povzbudilo zabehnutie si najlepšieho času na tejto trase,“ tešila sa viacnásobná majsterka SR, aktuálne na materskej dovolenke.

Pretekárom v dedine tlieskalo veľa divákov. V cieli všetkých potešila kapustnica a v kultúrnom dome aj bežecká tombola. Poháre najlepším odovzdával starosta Bohumil Bielik s poslancami.

Machulince sa vďaka zanietencom po pauze úspešne vrátili na bežeckú mapu.

Z výsledkov vyberáme

20 km

Muži do 39 rokov: 1. Matúš Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 1:09:04, 2. Vladimír Kováč (Skačany) 1:09:09, 3. Tomáš Borčin (RSUCNR) 1:11:15.

Muži 40-49 rokov: 1. Rastislav Kalina (MK Rajec) 1:12:43, 2. Martin Knapčok (Veterán Bratislava) 1:13:17, 3. Paťo Kvietok (Active planet) 1:14:14.

Muži 50-59 rokov: 1. Ján Môcik (B. Bystrica) 1:22:30.

Muži od 60 r.: 1. Róbert Berky (Prievidza) 1:34:35.

Ženy do 34 rokov: 1. Veronika Páleníková (ŠK ŠOG Nitra) 1:20:06, 2. Tatiana Mačajová Jaseková (ŠK Cyklotour Sereď) 1:26:01.

Ženy 35-44 rokov: 1. Andrea Belzárová (Šaľa) 1:29:33, 2. Martina Škovranová (Šaľa) 1:31:53, 3. Ľubica Bezányiová (Rozbeháme Nitru) 1:44:05.

Ženy od 45 rokov: 1. Sylvia Havranová (AK Tlmače) 1:45:03.

6 km

Muži: 1. Miroslav Kadorík 21:54, 2. Miroslav Jurík (obaja Zlaté Moravce) 22:34, 3. Tadeáš Valent (AC Nové Zámky) 23:29.

Ženy: 1. Veronika Hudecová (Flinstonovci) 26:27, 2. Dana Kozárová (Nitra) 26:39, 3. Jana Miškolczyová (Nitra) 27:23.

Dorastenci: 1. Peter Biely (AC Stavbár Nitra) 21:20.

Dorastenky: 1. Nia Vaculčiaková (Malé Uherce) 31:36.