Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Machulinská 20-ka

Machulinská dvadsiatka

 

Prvý ročník tohto cestného behu sa konal v roku 1984, kde dôležitú úlohu zohral bežec na dlhé trate, pán František Šabík, ktorý inicioval jeho založenie Už od začiatku sa javilo, že jeho nápad má budúcnosť, nakoľko po prvom ročníku, Slovenský bežecký spolok zaradil Machulinskú dvadsiatku do kalendára podujatí s pevným dátumom t.j. na prvú decembrovú sobotu.

            Hoci zo začiatku sa preteku zúčastňovali len bežci z okolia, resp. Nitrianskeho kraja, tak postupom rokov sa k nim pridali aj účastníci nielen z celého Slovenska, ale v niektorých ročníkoch aj zo zahraničia – z Čiech, Rakúska, Maďarska, Ruska  a aj Belgicka. Práve z Belgicka pochádza znamný bežec, katolícky kňaz Viktor Vandeplas, nar. v roku 1928, ktorý ako 83 ročný dosiahol na 20 km trati čas 2:12.25,9 hod. a Machulinskej dvadsiatky sa doposiaľ zúčastnil 15-krát.

            Hlavná trať je dlhá 20 km, pričom štart je v strede obce Machulince, pokračuje sa cez obec Obyce až do Jedľových Kostolian a späť. Bežci sú registrovaní v štyroch mužských a troch ženských kategóriách v závislosti od roku narodenia. Držiteľom traťového rekordu je od roku 2004 Ján Križák z AŠK Skalica, ktorý 20 kilometrov prekonal za čas 1:03.44,0 hod.

            V roku 1986 pribudla možnosť registrácie v kategórii dorastenci, dorastenky a rekreační bežci, ktorí spočiatku bežia trať dlhú 10 km, ale časom sa jej dĺžka upravila na 6 km. Zapojiť sa do súťaže majú od roku 1991 aj žiaci  materských a základných škôl bežiaci v deviatich kategóriách s rôznou dĺžkou trate.

Víťazi  sú  ohodnotení vecnými aj finančnými odmenami v závislosti od konkrétnej  kategórie.

            S počtom pretekárov postupne stúpa aj počet organizátorov, vďaka ktorým sa každým rokom posúva toto podujatie na vyššiu úroveň. Do organizácie je zapojených aj mnoho mladých obyvateľov, čo značí výbornú perspektívu do nasledujúcich rokov.

            Každoročným programom, ktorému sa tešia nielen deti je príchod Mikuláša na koči ťahaného koňmi, a taktiež bohatá tombola pre divákov v strede obce, ale aj samostatná športová tombola pre bežcov, ktorá sa losuje po vyhodnotení v kultúrnom dome. Počas celého dňa je pre všetkých pripravené občerstvenie v podobe kapustnice, varené vína a čaju.

            Za dlhoročnú tradíciu Machulinskej dvadsiatky môžme vďačiť nielen organizátorom, ale aj sponzorom, bez ktorých či už finančnej alebo vecnej podpory, by sa toto podujatie nemohlo konať.