Rok 2010
Zápis, ktorý je ručne perom zapísaný v obecnej kronike.
Nový rok sa začal tradične v kostole učinkovaním dychovej hudby už bez chrámového zboru, v kostole spieval dievčenský zbor. Dychová hudba vyhrávala cez deň po obci, ľudia si vzájomne blahoželali. Ešte stále chodia chlapci a muži „vinšovať“ šťastie, zdravie, božie požehnanie najbližšej rodine.
Krádež v miestnom obchode Jednota bola zaznamenaná ráno 9. januára. Po páchateľovi pátra polícia.
Zábavy a plesy boli aj v tomto roku. Obecný ples bol 16. januára a už sa stáva tradíciou podobne ako aj ples športovcov, ktorý bol 30. januára. Organizácia dôchodcov organizovala 13. februára fašiangovú zábavu. V cene vstupného je vždy aj večera a občerstvenie.
Obecná zabíjačka bola v tomto roku 6.februára a prebiehala obvyklým spôsobom ako v minulom roku v strede obce za účasti mnohých občanov.
Počasie
9. januára bolo cez deň plus 10 stupňov.
5. februára padal sneh a silný vietor robil záveje. Boli problémy v doprave, niektoré autobusové spoje boli vynechané.
V máji pomerne veľa pršalo a bolo chladno. 16. mája bolo cez deň 8 stupňov. Vplyvom dlhotrvajúcich dažďov, vznikli na mnohých miestach Slovenska povodne.
2. júna sa značne zvýšila hladina Žitavy aj v našej obci, chvalabohu z koryta sa u nás nevyliala. Zato v strednom a dolnom Požitaví sa vyliala a narobila značné škody.
Extrémne počasie pokračovalo v prvej polovici júna, kedy teplota vystúpila až na 34 stupňov. V júli a v auguste tiež nebolo ustálené počasie, striedali sa horúčavy s prívalovými búrkami. Pomerne teplé počasie bolo začiatkom novembra, kedy denné teploty vystúpili až na 18 stupňov.
5. decembra bolo ráno mínus 12 stupňov a šmykľavé cesty. Potom bolo v decembri striedavé počasie. V závere Vianoc napadol sneh a najchladnejšie bolo 30.decembra, kedy ráno teplomer ukázal mínus 17 stupňov a takmer celý deň neklesla teplota pod mínus 8 stupňov.
Cirkevný život poznačila zmena správcu fary. 17. mája odchádza z farnosti Mgr. Ondrej Porubský ako aj kaplán Mgr. Jozef Vaľko. Novým správcom fary sa stáva Mgr. Stanislav Caránek.
Prvé sv.príjimanie bolo v nedeľu 16. mája, k sviatosti pristúpilo 7 detí.
Pamätná tabuľa na kostole bola odhalená v nedeľu 13. júna na hodovú slávnosť.
Z podnetu občanov obce, vážiac si kňazov rodákov z obce bola na priečelí kostola umiestnená pamätná tabuľa trom prvým kňazom z obce.
Tabuľa bola umiestnená na vonkajšej vstupovej stene nášho kostola z príležitosti 95. výročia narodenia a 70.výročia vysvätenia za kňaza PhDr. Karola Cibiru a z príležitosti Roku kňazov s týmto textom :
Sacerdos, alter Christus - kňaz, druhý Kristus
+
Na pamiatku
kňazov – rodákov z Machuliniec
PhDr. Karol Cibira, farár
(1915 – 1972)
profesor gymnázia
prenasledovaný a väznený za vieru
Ernest Čulík Ondrejka, dekan
( 1913 – 1982)
Karol Ondrejmiška, farár
(1915 – 1970)
(vynechané miesto pre mená ďalších kňazov z obce)
Vďační rodáci v Roku kňazov 2010
Pamätná tabuľa bola odhalená na záver Roku kňazov, ktorý vyhlásil Svätý Otec celému svetu na sviatok Božského Srdca Ježišovho v júni 2009 a trval do 13. júna 2010. Na našu slávnosť bol pozvaný Mons. Ján Pristač, bývalý rektor bohosloveckého seminára v Bratislave, náš rodák Peter Valent a ďalší kňazi. Celkom bolo prítomných sedem kňazov. Na omši zaspieval aj bývalý chrámový zbor, ktorý sa dal dohromady pri tejto príležitosti. Ďalej spieval aj súbor Benát a učinkovala Dychová hudba Machulince. Po omši bola odhalená a posvätená pamätná tabuľa a prítomní kňazi položili kvety na hroby kňazov – rodákov z Machuliniec.
Pri tejto príležitosti bola spracovaná aj publikácia Kňazi – rodáci z Machuliniec. Jej autormi boli Ing. Michal Cibira, PaedDr. Ondrej Valach a PhDr. Ján Ondriaš.
Poďakovanie za úrodu bolo v nedeľu 3. októbra v našom kostole, ktorý bol vyzdobený ovocím a zeleninou. Aj v tomto roku boli pred oltárom štyri obrazy urobené sypaným spôsobom z plodín polí a plodov záhrad. Sú to skutočné umelecké diela, ktoré obdivovali všetci prítomní. Novinkou boli ružence urobené žiakmi cirkevnej školy z rôznych prírodných materiálov. Ženy boli na slávnostnej omši oblečené v krojoch. Vôňa úrodnej zeme a jej plodov patrí do chrámu vždy na konci jesene.
Chrámový zbor povzbudený novým správcom fary znova začal učinkovať v kostole, a tak obnovil svoje učinkovanie. Dirigentom zostal naďalej Ján Zemanovič a spevokol sa rozšíril o ďalších spevákov.
Spevokol mladých tiež učinkuje v kostole počas bohoslužieb. Vedie ho mladý organista Dominik Ondriaš.
Činnosť obecného úradu
Na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, ktoré bolo v apríli sa okrem iného obyvatelia dozvedeli o príprave výstavby nájomných bytov v obci. Pre nájomné byty je vypracovaná projektová dokumentácia v počte 16 bytových jednotiek.
Rozšírila sa verejná elektrická sieť smerom k futbalovému ihrisku, kde začala individuálna bytová výstavba a kde bude prebiehať aj výstavba nájomných bytov.
V júni sa začala prestavba miestnych komunikácií v rámci projektu Rekonštrukcia miestnych komunikácií a chodníkov v celkovej sume 335.820 Eur s nenávratnou dotáciou z fondov Európskej únie. Práce vykonáva stavebná firma ViOn. Asfaltom a obrubníkmi sa upravili ulice : Podhorská, Krátka, Mlynská, Kopanická pri cintorine a Športová, ktorá sa robila úplne od základu. Asfalt bez bol položený na celú Kopanickú ulicu, do uličky Kršiakovce a čiastočne na Zlatniansku ulicu. Urobili sa aj chodníky so zamkovej dlažby na ulici Krovinskej, z Mlynskej ulice na Športovú ulicu a mimoriadne potrebný chodník na Zlatomoraveckej ulici.
V júni 2010 sa začalo s výstavbou Multifunkčného ihriska s dotáciou fondu Úradu vlády SR 39.832,7 Eur. Podľa projektu bola stavba ihriska vyčíslená na 51.815,96 Eur, rozdiel znášala obec.
Slávnostné otvorenie multifunkčného ihriska bolo v sobotu 11. septembra. V sprievodnom programe bol futbalový zápas, zábavné hry, vystúpenie kapely Schussdefekt, kapely Z lesa do lesa a miestnej speváckej skupiny Kamenec. V tento deň sa konala aj súťaž nultého ročníka vo varení guláša, ale návštevníci podujatia mohli ochutnať aj kapustnicu a halászlé. Na slávnosti otvorenia ihriska starosta obce Bohumil Bielik privítal občanov obce, poslancov obecného zastupiteľstva, poslanca NSK Mgr. Mariana Kéryho, majiteľa firmy ViOn Viliama Ondrejku, majiteľa firmy HASS Eduarda Huňadyho a ďalších podnikateľov.
Po skončení programu bol kultúrno – spoločenský večer.
Na ihrisku, ktoré má osobitný podklad, hracia plocha je ohraničená mantinelmi a ochrannou sieťou, sa môže hrať hádzaná, malý futbal, basketbal a volejbal.
Parlamentné voľby do Národnej rady SR sa konali v sobotu 12. júna 2010. Kandidátov na poslancov navrhovalo 18 politických strán. O funkciu poslanca NR SR sa uchádzalo 3 297 záujemcov. Medzi nimi bol aj občan Milan Valent z Machuliniec, ktorý neúspešne kandidoval na 33. mieste za Združenie robotníkov Slovenska.
Zvolených bolo 150 poslancov zo šiestich politických strán.
V Machulinciach bolo v zozname voličov zapísaných 867 voličov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 560 voličov t.j. 65 %. Na Slovensku sa volieb zúčastnilo 58,8 % voličov.
Poradie politických strán s počtom hlasov v Machulinciach :
SMER – sociálna demokracia |
215 |
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ – DS) |
92 |
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) |
87 |
Slovenská národná strana (SNS) |
42 |
Sloboda a solidarita (SaS) |
41 |
Hnutie za demokratické Slovensko – Ľudová strana (HZDS) |
19 |
Zduženie robotníkov Slovenska (ZRS) |
15 |
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) |
14 |
Komunistická strana Slovenska (KSS) |
11 |
MOST – HÍD |
6 |
Ostatné politické strany |
10 |
V rámci Slovenska sa do Národnej rady Slovenskej republiky dostali poslanci podľa počtu hlasov za tieto politické strany:
SMER – SD, SDKÚ, SaS, KDH, MOST – HÍD, SNS.
Novú vládu po voľbách zostavili politické strany SDKÚ, SaS, KDH a Most – Híd.
Referendum občanov SR sa uskutočnilo 18. septembra. Voliči mali možnosť odpovedať na šesť otázok, týkajúcich sa riadenia štátu.
V našej obci bolo zapísaných 841 oprávnených voličov na účasť na referende. Svoje právo využilo 188 občanov, čo bolo 22, 4%. Podobná účasť bola na celom Slovensku, a tak referendum bolo neplatné.
Komunálne voľby mestských a obecných zastupiteľstiev, starostov obcí a primátorov miest sa konali na Slovensku v sobotu 27. novembra 2010 iba jeden deň od 7:00 hod. do 20:00 hod.
V našej obci bolo zapísaných 848 voličov. Volieb sa zúčastnilo 457 občanov t.j. 53%.
Platných hlasov bolo 445.
Za starostu obce kandidoval doterajší starosta Bohumil Bielik ako nezávislý kandidát.
Zo 457 získal 408 hlasov a bol zvolený za starostu obce.
Do obecného zastupiteľstva kandidovalo 14 občanov, z toho 12 ako nezávislí kandidáti (NEKA), 1 kandidát za Komunistickú stranu Slovenska (KSS) a 1 kandidát za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Zvolení boli 9 poslanci.
1. Peter Gašparík, nezávislý kandidát |
259 hlasmi |
2. Ing. Jozef Baťo, nezávislý kandidát |
248 hlasmi |
3. Ing. Jozef Ondriaš, nezávislý kandidát |
241 hlasmi |
4. Daniela Červená, nezávislý kandidát |
238 hlasmi |
5. Ľudovít Ondrejka, nezávislý kandidát |
207 hlasmi |
6. Dušan Košút, nezávislý kandidát |
206 hlasmi |
7. Milan Belica, nezávislý kandidát |
200 hlasmi |
8. Mgr. Mária Ondrejmišková, KDH |
190 hlasmi |
9. Peter Červený, KSS |
183 hlasmi |
Ako náhradníci zostali ostatní kandidáti v poradí: Róbert Valach - NEKA (173), Ing. Vladimír Ondrejka, PhD – NEKA (152), Milan Horváth - NEKA (144), Michal Šabo - NEKA (137), Jaroslav Ležák - NEKA (98).
Ustanovujúca schôdza novozvoleného obecného zastupiteľstva bola dňa 14.decembra za účasti zvolených poslancov a 20 prítomných občanov. Po slávnostnom sľube znovuzvoleného starostu obce Bohumila Bielika a nových poslancov, starosta obce predniesol volebný program na roky 2011 – 214.
V ďalšom bode boli zvolení predsedovia komisií.
Starosta obce ďalej navrhol predsedov jednotlivých komisií, ktorí boli tiež zvolení na návrh starostu obce verejným hlasovaním individuálne:
Ing. Jozef Ondriaš, predseda komisie stavebnej a životného prostredia
Peter Gašparík, predseda komisie ochrany verejného poriadku
Silvia Martinovičová, predsedníčka finančnej komisie
Mgr. Mária Ondrejmišková, predsedníčka komisie pre školstvo, kultúru a šport
Vytvorená bola nová komisia pre ochranu verejného záujmu, za jej predsedu bol zvolený Ing. Jozef Baťo. Obecná rada nebola zvolená a aj zástupca starostu bude poverený neskoršie.
Školstvo
V Cirkevnej základnej škole otvorili svoju webovú stránku na internete, ktorá informuje rodičov a priateľov školy o školských podujatiach a približuje život v škole.
K personálnym zmenám v škole nedošlo.
V Materskej škole tiež nedošlo k žiadnym zmenám oproti minulému roku. Na školskom dvore bolo strieškou zakryté pieskovisko.
Dom sociálnych služieb mení v priebehu roka klientov. V tomto roku bola v domove umiestnená aj prvá obyvateľka z Machuliniec.
Z kultúrnych podujatí
Spevácka skupina Benát sa v tomto roku rozdelila na dve časti. Popri pôvodnom Benáte vznikol aj spevácky súbor Kamenec. Jeho vedúcou sa stala Anna Horváthová. Do konca kalendárneho roku absolvovali 15 vystúpení v našej obci a v najbližšom okolí.
Dňa 26.augusta sa v sále kultúrneho domu v Machulinciach konala v poradí štvrtá regionálna prehliadka spevokolov a folklórnych skupín horného Požitavia Na podujatí vystúpili súbory :
Benát Machulince, Skerešovanka Obyce, Turňa Jedľové Kostoľany, Slažianka Slažany, Babička Zlaté Moravce, FS Žitavany, Širočína Čierne Kľačany a Kamenec Machulince.
Podujatie organizoval Obecný úrad Machulince spolu s výborom Jednoty dôchodcov s cieľom vzájomnej výmeny skúseností a získania nových poznatkov. Čaro ľudovej piesne sa snažia zachovať spoločnými vystúpeniami a viac ako o súťaž ide o stretnutie blízkych ľudí.
90. výročie založenia Dychovej hudby v Machulinciach bolo slávnosťou celej obce. Oslava sa začala v kostole bohoslužbou a potom hudba koncertovala na pódiu v strede obce, kde sa vystriedali viacerí speváci.
Spievame si pre radosť bol názov kultúrneho podujatia, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 17. októbra popoludní v sále kultúrneho domu. Na podujatí vystúpila miestna spevácka skupina Kamenec, folklórna skupina zo Žitavian, skupina Drienovanka z Obýc a Dychová hudba Machulince s novými spevákmi Jozefom Kérym a Evou Minárovou.
Vianočnú besiedku v nedeľu 19.decembra organizoval folklórny súbor Kamenec v spolupráci s Obecným úradom Machulince pre deti a dospelých. Na podujatí nechýbali slovenské ľudové rozprávky hrané živými hercami, kde rozprávkové bytosti obdarovali deti sladkými darčekmi. Vianočné koledy a vinše zaspieval FS Kamenec a Dychová hudba Machulince pripravila vianočný koncert. Súčasťou vianočnej besiedky bola aj výstava betlehemov.
Organizácia dôchodcov bola aktívna aj tomto roku. Výbor Jednoty dôchodcov pripravil v júli zájazd na kúpanie vo Vincovom lese pri Sládkovičove. Druhý zájazd bol poznávací po trase Zvolen – Banská Bystrica – Špania Dolina.
V októbri bolo v sále kultúrneho domu posedenie dôchodcov s občerstvením, ktoré spoluorganizoval aj Obecný úrad. Na posedení vystúpila spevácka skupina Kamenec.
Jednota, spotrebné družstvo pripravila 2.decembra zájazd do Bratislavy na vianočné trhy spojené s prehliadkou mesta. Večer sa zúčastnili v novej budove SND divadelného predstavenia Dom v stráni.
Šport
Známe cestné cyklistické preteky Okolo Slovenska, v tomto roku 54.ročník, prechádzali aj stredom obce Machulince. V stredu 1.septembra v popoľudňajších hodinách prešiel celý peletón cez našu obec a smeroval do Žitavian a ďalej do Nitry. Okrem domácich a zahraničných cyklistov boli v konvoji sprievodné vozidlá, motocykle, všetko doprevádzané políciou. V strede obce a pozdĺž trate pretekárov povzbudzovalo veľa našich občanov. Medzi nimi bol aj občan Machuliniec Ladislav Korbély , ktorý sa v minulosti ako aktívny cyklista dvakrát zúčastnil pretekov Okolo Slovenska.
Futbal je stále najpopulárnejším športom aj v našej obci. Naši futbalisti skončili v súťaži Majstrovstvo okresu na druhom mieste a v tomto roku po jesennej časti na prvom mieste. Menej sa darí dorastencom, ale v súťaži tiež obstáli po jesennej časti boli na 11 mieste zo 14 mužstiev.
FC ViOn – futbalový klub blízky Machulinciam postúpil na jeseň do najvyššej futbalovej ligy a v jesennej časti sa umiestnil v strede tabuľky.
Machulinská dvadsiatka, v tomto roku to bol 27. ročník, prebiehala 4. decembra za pomerne pekného slnečného ale studeného počasia. Trať bola šmykľavá a zasnežená.
V žiackych kategóriách pretekalo 41 žiakov z toho bolo 13 detí z materskej školy.
V kategórii rekreačných bežcov v behu na 6 km bolo spolu 33 pretekárov, z toho 5 dorastencov a 2 dorastenky.
V hlavnom preteku na 20 km bežalo spolu 76 pretekárov, z toho 13 žien. Ani v tomto roku nechýbal známy katolícky kňaz z Belgicka 82-ročný Viktor Vandenplas.
Víťazom sa stal Imrich Magyar z Nových Zámkov, bolo to už jeho piate víťazstvo na tejto trati.
Spestrením podujatia boli ukážkové jazdy slovenských reprezentantov v zjazde na bicykli z kopca. Medzi cyklistami bol aj reprezentant SR z Machuliniec Matej Laktiš. Ich skoky na bicykloch boli obdivuhodné. Aj v tomto roku prišiel na koči Mikuláš a vyhrávala Dychová hudba z Machuliniec.
Na Vianoce bola u nás polnočná omša o 22,30. Učinkovala dychová hudba, chrámový zbor a spevokol mladých.
Druhý sviatok vianočný bola v kostole jasličková pobožnosť a potom chodili po obci žiaci cirkevnej ZŠ a spievali koledy.
Na záver roka 27. decembra povolal Obecný úrad občanov do sály kultúrneho domu, kde vystúpil súbor Kamenec s pásmom Rok na dedine. Program pokračoval v strede obce, kde sa podávalo občanom varené víno a po príhovore starostu obce bol veľký ohňostroj.
V roku 2010:
sa narodilo 10 detí z toho 5 chlapcov a 5 dievčat
zomrelo 9 občanov, 5 mužov a 4 ženy
zosobášilo sa 11 manželských párov
Najstarším občanom v obci z mužov je 85-ročný Ábel Gašparík.
Najstaršou občiankou v obci zo žien je 92-ročná Alžbeta Štukovská.
Záznam zapísal : PaedDr. Ondrej Valach